Słowik chiński (Leiothrix lutea) to niewielki ptaszek z rodziny pekińczykowatych, często opisywany pod nazwą pekińczyk żółty. Jego ojczyzną są południowe Chiny oraz tereny od północnych Indii aż po górną Birmę. Gatunek introdukowany został także we Włoszech, Francji, Japonii oraz w USA. Jego środowiskiem życia są gęste zarośla.
Głowa, grzbiet oraz boki skrzydeł tego ptaka są koloru intensywnie zielonego w oliwkowym odcieniu. Wokół oczu widoczna jest owalna obwódka. Od dzioba przez całą pierś układają się kolejne kolory: żółty, czerwony, złocisty, niebieski oraz oliwkowy. Podbrzusze jest żółtozielone. Lotki ubarwione są różnymi kolorami: zielonym, niebieskim, czerwonym oraz żółtym. Sterówki ogona niebieskie, a pióra pokrywowe nadogonowe szaro-zielone
W skład diety słowika chińskiego wchodzą owoce, owady i inne bezkręgowce.
Gatunek ten jest bardzo towarzyski, stadny. Ptaki trzymane razem są bardziej ożywione oraz chętnie śpiewają. Jego gniazda są otwarte, zbudowane m.in. z trawy, a wyścielone mchem i piórami.
Jedną z typowych cech ssaków jest 7 kręgów szyjnych. W południowoamerykańskiej dżungli żyje jednak zwierzę, które może mieć nawet 8-9 kręgów w szyjnym odcinku kręgosłupa - jest to leniwiec.