Żuraw mandżurski (Grus japonensis) jest jednym z największych współcześnie żyjących gatunków żurawi. Występuje na terenach wschodniej Syberii, w Chinach, na wyspie Hokkaido w Japonii oraz w Mongolii. Jego środowiskiem życia są otwarte i wilgotne tereny - pola ryżowe, bagna i trzęsawiska.
Bazę pokarmową tego ptaka stanowią owady, wodne bezkręgowce, ryby, małe płazy, czasem gryzonie, a także różnego rodzaju rośliny.
Pojedyncze pary często zbierają się w większe stada, w których osobniki porozumiewają się za pomocą sygnałów wizualnych i akustycznych. We wschodniej Azji ptak ten uznawany jest za symbol szczęścia i wierności.
Gatunek jest zagrożony wyginięciem, głównie na skutek kurczenia się oraz degradacji terenów podmokłych w obrębie jego obszarów lęgowych oraz zimowisk. Podlega ochronie CITES, natomiast osobniki żyjące w zoo objęte są specjalnym Europejskim programem Hodowlanym (EEP).
Najdłuższym dziobem w stosunku do długości ciała może pochwalić się koliber mieczodziobek. Ptak ten mierzy do 13,5 cm, z czego około 10,5 cm przypada na dziób.