Sowa śnieżna (Bubo scandiacus) występuje na obszarach wokół Bieguna Północnego (wybrzeża Alaski, północnej Kanady, Grenlandii, Skandynawii, Rosji itp.). Jej środowiskiem życia jest tundra. W czasie zimy migruje w kierunku południowym, gdzie jej pojawy są nieregularne i nierównomierne, uzależnione głównie od obfitości jedzenia na danym terenie.
W skład jej diety wchodzą przede wszystkim lemingi i inne drobne gryzonie, lecz w latach ubogich w gryzonie znaczną część jej diety stanowią także ptaki.
Żyje samotnie i jest terytorialna. Inaczej niż większość sów, sowa śnieżna wykazuje aktywność zwłaszcza w ciągu dnia. Z racji braku drzew gniazdo zakłada na ziemi; ma ono kształt płytkiego, niczym nie wysłanego zagłębienia.
Sowa śnieżna bywa zabijana przez ludzi dla mięsa oraz trofeów myśliwskich. Chroniona jest Konwencją Waszyngtońską (CITES).
Hipopotamy najbliżej spokrewnione są ze świniami, natomiast największe lądowe ssaki - słonie to bliscy krewniacy niewielkich afrykańskich zwierząt - góralków oraz mrównika.