Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Bernikla białolica

Bernikla białolica

Bernikla białolica (Branta leucopsis) to przedstawiciel rzędu blaszkodziobych, występujący na Grenlandii i innych wyspach leżących na Oceanie Arktycznym oraz w północnej części Atlantyku, należących do Norwegii i Rosji. Czasem spotykana jest także na wyspach Morza Bałtyckiego. Jest ptakiem wędrownym - zimę spędza w Skandynawii, na wybrzeżach Zatoki Biskajskiej lub na Półwyspie Iberyjskim. Podczas przelotów bernikla jest widywana również w Polsce. Gatunek ten zasiedla skaliste obszary tundry w pobliżu wybrzeża morskiego, a także jeziora i rzeki.

Są monogamiczne, łączą się w pary na całe życie. Samica buduje gniazdo, zwykle na krawędziach klifów, aby uchronić je przed drapieżnikami. Składa 4-5 jaj i wysiaduje je około 25 dni. W tym czasie samiec zajmuje się ochroną gniazda. Pisklęta usamodzielniają się po 40-45 dniach.

Bernikla białolica żywi się różnorodną roślinnością lądową. W czasie zimowania zjada również mięczaki i skorupiaki morskie.

Żyje w koloniach, również z innymi ptakami morskimi.
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Zamieszkujący Australię dziobak jest rzadkim przykładem jadowitego gatunku ssaka - na tylnej nodze samca znajduje się kolec jadowy. W naszej faunie są dwa jadowite ssaki: rzęsorek rzeczek i rzęsorek mniejszy.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej