Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Drzewica białolica

Drzewica białolica

Drzewica białolica (Dendrocygna viduata) reprezentuje rząd ptaków blaszkodziobych. Występuje na tropikalnych obszarach Afryki i Ameryki Południowej, a także na Madagaskarze i Komorach. Środowiskiem życia tego gatunku są obszary położone blisko wody, najczęściej przebywa nad brzegami rzek i jezior słodkowodnych.

Żywi się roślinnością wodną, w poszukiwaniu której wspaniale nurkuje. Nocą pasie się jak gęsi. Czasami dietę uzupełnia wodnymi bezkręgowcami - owadami, ślimakami, skorupiakami.

Drzewica białolica jest ptakiem monogamicznym. W parach żyje również poza okresem lęgowym, jednakże wówczas pary często łączą się w większe stada, liczące nawet kilkaset osobników. Jest to ptak raczej osiadły, choć czasem zdarzają się migracje na odległość 100 km i dalsze.
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Nazwa zamieszkującego Afrykę ibisa czczonego związana jest z faktem, iż przez starożytnych Egipcjan ptak ten otoczony był kultem jako symbol boga Thota - patrona mądrości, który uważany był za wynalazcę hieroglifów, kalendarza, arytmetyki, liczb, etc.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej