Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Lemur wari czarno-biały

Lemur wari czarno-biały

Lemur wari czarno-biały (Varecia variegata) - małpiatka występująca w północnej i wschodniej części Madagaskaru. Gatunek ten zamieszkuje korony drzew w lasach tropikalnych i deszczowych.

Żywi się głównie owocami, nektarem i owadami.

Żyje w grupach złożonych z 5–10, a czasem kilkunastu osobników. Wari wydają charakterystyczne dźwięki przypominające głośny, histeryczny śmiech. Okrzyk wydany przez jednego osobnika często jest podchwytywany przez resztę grupy, po czym raptownie się urywa.

Wari czarno-białe są gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem (CR). Głównymi zagrożeniami dla tego gatunku są zmiany w środowisku naturalnym, nielegalne polowania dla mięsa oraz odławianie lemurów w celach komercyjnych. Podlegają ochronie CITES oraz objęte są Europejskim Programem Hodowlanym (EEP).

Opiekunem gatunku jest

Szkolny Klub Ekologiczny przy Szkole Podstawowej nr 17 w Katowicach
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Egzotyczne dzioborożce to ptaki znane ze swoich zwyczajów lęgowych. Na czas wysiadywania jaj oraz karmienia młodych, samiec zamurowuje samicę w dziupli. Używa w tym celu błota, odchodów oraz nadgnitych owoców. W tym specyficznym "murze" zostawia jednak otwór, przez który podaje samicy i pisklętom pożywienie. Jest to forma ochrony młodych przed drapieżnikami.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej