Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Żeneta afrykańska

Żeneta afrykańska

Żeneta afrykańska (Genetta genetta) to niewielki ssak drapieżny z rodziny łaszowatych. Jest jednym z podgatunków żenety zwyczajnej o zasięgu występowania ograniczonym do północnej Afryki. Jej środowiskiem życia są suche obszary trawiaste, sawanny, twardolistne zarośla oraz lasy.

Jej ciało pokryte jest miękkim, szarym futrem  w cętkowany wzór. Ma ogon co najmniej tak długi jak ciało, które może mierzyć 40-60 cm.

Jest mięsożerna - zjada owady, drobne gryzonie, gady oraz ptaki.

Żyje samotnie, choć zasięgi występowania samic i samców mogą się częściowo pokrywać, jednocześnie nie toleruje innych osobników tej samej płci na zajmowanym przez siebie terytorium. Prowadzi nocny tryb życia. Dzięki ostrym, częściowo chowanym, pazurom świetnie wspina się na drzewa. Pomimo jej dużego podobieństwa do kotów, żeneta posiada szereg prymitywnych cech, typowych dla wymarłego przodka współczesnych zwierząt drapieżnych. Z tego powodu jest to ciekawa grupa dla naukowców badających ewolucję tego rzędu ssaków.

 
Po 10-11 tygodniach ciąży samica rodzi 1-3 młode, które są ślepe i bezradne. Dopiero po około 8 tygodniach zaczynają się usamodzielniać i matka przestaje je karmić.
 
Żeneta afrykańska wymieniona została na listach Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych, jako takson mniejszej troski.
 
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Jedynymi znanymi nauce, jadowitymi jaszczurkami są dwa gatunki helodermy - arizońska i meksykańska.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej