Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Nosorożec biały

Nosorożec biały

Nosorożec biały (Ceratotherium simum) inaczej zwany jest nosorożcem afrykańskim, szerokopyskim lub tęponosym. Jest to ssak należący do rzędu nieparzystokopytnych. Zamieszkuje stepy i sawanny na południe od Sahary. Jest największym żyjącym nosorożcem oraz drugim, obok słonia, największym współczesnym ssakiem lądowym.

Żywi się głównie trawą, z czym związany jest kształt jego górnej wargi. Żyje w stadach liczących kilkanaście osobników. Prowadzi dzienny tryb życia, lubi brać kilkugodzinne kąpiele błotne. Ma dobrze rozwinięty zmysł słuchu, ale kiepski wzrok.

Zazwyczaj jest łagodnie usposobiony, lecz sprowokowany atakuje intruza, szarżując ze skierowanymi w jego kierunku rogami. To właśnie rogi (o długości do 1,5 m) stały się przyczyną poważnych problemów tych zwierząt. Zawrotne ceny, jakie na czarnym rynku osiągają rogi nosorożców, zaprowadziły te zwierzęta na skraj wymarcia. Jeszcze na początku XX w. gatunek ten był uznany za prawie wymarły. Przy życiu pozostało tylko kilkadziesiąt osobników, które objęto ścisłą ochroną i zaczęto rozmnażać. Zrównoważona hodowla opłaciła się i obecnie jego populacja liczy ponad 10 tysięcy sztuk, co powoduje, że jest on najliczniejszym z pięciu współcześnie żyjących gatunków nosorożców. Północna populacja tego gatunku nadal pozostaje jednak na skraju wymarcia.

W śląskim zoo przebywają obecnie trzy nosorożce białe – Nambi, Zulus i Hope. Zwierzęta te objęte są Europejskim Programem Hodowlanym (EEP). Chroni je również Konwencja Waszyngtońska (CITES).
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Młode flamingi mają pióra koloru szaro-białego. Dopiero później zaczynają się one przebarwiać na różowo, za co odpowiadają barwniki karotenoidowe znajdujące się w zjadanym przez nie planktonie, głównie w glonach.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej