Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Słoń indyjski

Słoń indyjski

Słoń indyjski (Elephas maximus) - gatunek występujący w lasach i zaroślach południowej i południowo-wschodniej Azji. Jest mniejszy i lżejszy od słonia afrykańskiego (który osiąga do 7 ton). Jego waga to nawet 5 ton. Ma także mniejsze uszy, wypukły grzbiet, a samice są zazwyczaj pozbawione ciosów.

Żywi się trawą, liśćmi, korą, miękkim drewnem, pędami bambusa oraz owocami.

Aktywny w ciągu całej doby. Najcieplejsze okresy dnia spędza w cieniu. Świetnie pływa i chętnie kąpie się w błotnistych sadzawkach. Dawniej sezonowo migrował; obecnie na skutek rozrastających się terenów uprawnych, wędrówki te są znacznie utrudnione. Nie wykazuje terytorializmu. Żyje w matriarchalnych stadach złożonych z około 20 osobników prowadzonych przez najstarszą samicę. To ona decyduje o kierunku wędrówek całej grupy w poszukiwaniu pokarmu lub do wodopoju.Ciąża słonicy trwa 18-22 miesięcy. Rodzi się zwykle jedno młode. Opiekuje się nim całe stado. Słoń indyjski jest łagodniejszy od afrykańskiego, przez co jest łatwo go oswoić i wytresować. Jest wykorzystywany jako zwierzę juczne i robocze.

Słoń indyjski jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem (EN), jest również objęty ochroną Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).

U nas w ZOO gatunek ten reprezentują dwaj młodzi bracia: Scott i Ned.
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Nazwa zamieszkującego Afrykę ibisa czczonego związana jest z faktem, iż przez starożytnych Egipcjan ptak ten otoczony był kultem jako symbol boga Thota - patrona mądrości, który uważany był za wynalazcę hieroglifów, kalendarza, arytmetyki, liczb, etc.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej