Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Karakal

Karakal

Karakal (Caracal caracal) to niewielki przedstawiciel kotowatych, występujący w Afryce i południowo-zachodniej Azji. Jego środowiskiem życia są sawanny, stepy oraz półpustynie - z tego powodu karakal zwany bywa rysiem stepowym.

Żywi się gryzoniami, małymi antylopami, płazami, gadami oraz ptakami, na które poluje, skacząc wysoko w górę. Na łowy wyrusza zwykle w nocy, a w rejonach chłodniejszych także w dzień.

Poza okresem godowym żyje samotnie, obie płcie są silnie terytorialne. Najczęściej powierzchnia terytorium jednego osobnika wynosi około 30-60 km2, ale znane są też przypadki powierzchni sięgających ponad 300 km2. Terytorium samca może pokrywać się z zasięgiem kilku innych samców, natomiast samica broni powierzchni, na której przebywa przed innymi samicami.

Osiąga dojrzałość płciową w wieku od 7 do 10 miesięcy. W czasie rui samica kopuluje wielokrotnie z kilkoma samcami. Po ciąży trwającej 68-81 dni rodzi się od 1 do 6 kociąt (najczęściej 3). Na miejsce porodu samica zazwyczaj wybiera jamy w pniach drzew lub opuszczone nory. W pierwszym miesiącu życia młodych matka może je często przenosić z obawy przed drapieżnikami. Młode karakale uzyskują samodzielność w wieku 15 miesięcy.

Karakal daje się dość łatwo oswajać i z tego powodu niegdyś wykorzystywany był do polowań. Obecnie gatunek chroniony jest Konwencją Waszyngtońską (CITES).
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Rybitwa szara jest niekwestionowanym rekordzistą jeśli chodzi o długość trasy, jaką pokonuje w czasie migracji. Każdego roku ptaki te przelatują z rejonów Arktyki, gdzie są ich tereny lęgowe, na Antarktydę i z powrotem. Cała trasa liczy około 50 000 km.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej