Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Sajmiri wiewiórcza

Sajmiri wiewiórcza

Sajmiri wiewiórcza (Saimiri sciureus) to niewielka małpa występująca w Ameryce Południowej, w tropikalnych lasach dorzecza Amazonki.

Zjada głównie owady, pająki, płazy oraz ptasie jaja. Jak większość małp chętnie żywi się też owocami.

Żyje w dość dużych stadach, którym przewodzi najbardziej doświadczony samiec. Małpa o wesołym usposobieniu. Wykazuje aktywność dzienną. Większość czasu spędza w koronach drzew, gdzie czuje się dużo bezpieczniej niż na lądzie. Jest bardzo zwinna. Na ziemię schodzi rzadko, głównie aby udać się do wodopoju.

Po ciąży trwającej około 160-170 dni, samica rodzi jedno młode, którym opiekuje się dopóki nie osiągnie niezależności. Samiec nie bierze udziału w wychowywaniu potomstwa. 

Często nazywana "trupią główką" - od charakterystyczneego ubarwienia pyska, przypominającego ludzką czaszkę.

Liczebność naturalnych populacji sajmiri spada głównie ze względu na wylesianie niektórych terenów oraz chwytanie małp i sprzedawanie ich jako zwierzęta domowe. Podlega ochronie CITES. Małpka z tego gatunku objęta została Europejskim Programem Hodowlanym (EEP).

Opiekunem gatunku jest

Wojciech Grzesiczek
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Współcześnie żyje jeszcze 5 podgatunków tygrysa: bengalski, indochiński, sumatrzański, syberyjski i południowochiński. Trzy inne podgatunki, tygrys irański, jawajski i balijski, wymarły ostatecznie w latach 40 XX wieku.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej