Agama kołnierzasta (Chlamydosaurus kingii) - jaszczurka występująca w północno-zachodniej Australii i Nowej Gwinei. Zamieszkuje tereny suche i zadrzewione.
Osiąga 80-90 cm długości ciała i masę ciała około 400-800 g, samica jest znacznie mniejsza od samca. Ma szaro-brązowe ubarwienie ciała. Posiada charakterystyczny obszerny kołnierz – fałd pomarszczonej skóry wyrastający z boków szyi i spod żuchwy. W razie niebezpieczeństwa rozpościera go i atakuje napastnika, boleśnie go kąsając. Ma on średnicę około 20-30 cm, a efekt odstraszający potęguje dodatkowo otwarta jama gębowa o jaskrawym ubarwieniu. Kołnierz pokryty jest mozaikowatym niebiesko-pomarańczowo-brązowym wzorem.
Jest drapieżnikiem. Podstawą jej diety są owady i pająki, czasami poluje na małe ssaki.
Aktywna za dnia. Jest gatunkiem nadrzewnym, większość czasu spędza na pniach i gałęziach drzew. Ubarwienie ciała zapewnia jej doskonały kamuflaż, dlatego bardzo trudno ją dostrzec kiedy jest nad ziemią. Potrafi poruszać się po ziemi biegając na dwóch tylnych kończynach.
Dorosłe samce wykorzystują również swój kołnierz w walce o partnerkę podczas pory godowej. Samica składa 4-13 jaj w wykopanych w ziemi dołkach. Czas trwania inkubacji zależny jest od temperatury i zazwyczaj trwa 2-3 miesiące. Wyższa temperatura powoduje częstsze wylęganie samic.
Według Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych agama kołnierzasta jest gatunkiem mniejszego ryzyka (LC). Nie wyróżnia się zagrożeń o szerokim zasięgu, lokalnie mogą jej zagrażać pożary lasów lub chwytanie żywych osobników z przeznaczeniem na handel.