Emu (Dromaius novaehollandiae) jest nielotnym ptakiem z rzędu kazuarowatych, uważanym za drugiego po strusiu pod względem wielkości. Występuje na obszarze niemal całej Australii, poza obszarami porośniętymi lasem deszczowym. Żyje m. in. w lasach eukaliptusowych, na obszarach trawiastych oraz na stepach porośniętych drzewami i krzewami.
Może osiągać od 150 do 190 cm wysokości i od 30 do 55 kg masy ciała, samica jest nieznacznie większa od samca. Emu ma długie, nieopierzone nogi zakończone trzema palcami oraz brązowe pióra na całym ciele, z wyjątkiem boków głowy i szyi, które są pokryte szaroniebieską nieopierzoną skórą.
Emu jest ptakiem wszystkożernym - zjada nasiona, owoce i owady. Czasem niszczy uprawy, dlatego bywa tępiony przez farmerów jako szkodnik.
Prowadzi wędrowny i oportunistyczny tryb życia; w poszukiwaniu pożywienia odbywa dalekie wędrówki. Gdy biegnie odpowiednim tempem bardzo wolno się męczy. Na krótkich odcinkach może biec z prędkością 50 km/h.
Gniazdo buduje samiec. Jest to zagłębienie w ziemi, wysłane trawą, korą i liśćmi. Samiec również wysiaduje jaja oraz wodzi pisklęta.
W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych Emu jest określony jako gatunek mniejszej troski (kategoria LC).
Największą rybą świata jest rekin wielorybi, który osiąga długość nawet 16 m. Jest on zupełnie niegroźny dla człowieka - żywi się planktonem i drobnymi rybami.