Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Kukabura chichotliwa

Kukabura chichotliwa

Kukabura chichotliwa (Dacelo novaeguinae) pochodzi ze wschodniej i południowo-wschodniej Australii, introdukowana została także na Tasmanii oraz w południowo-zachodniej części Australii. Jej środowisko życia stanowią różnego rodzaju zadrzewienia, parki, ogrody oraz lasy, głównie eukaliptusowe. Zaliczana jest do zimorodków.

Jest beżowo upierzona, z brunatnymi skrzydłami w niebieskie plamki. Ma długi brązowy ogon z ciemnymi prążkami i ciemną plamę za okiem. Charakteryzuje ją duży, masywny dziób. Zarówno samica, jak i samiec wyglądają jednakowo, jednakże samica zazwyczaj jest nieco większa.

Zjada bezkręgowce, małe ssaki, gady, w tym jadowite węże, ptaki oraz ich pisklęta. Ze względu na suche środowisko, w którym żyje tylko sporadycznie chwyta ryby.

Gatunek osiadły, terytorialny, aktywny w ciągu dnia. Poluje, siedząc na wysokości i czatując na ofiarę. Gdy ta się pojawi, rzuca się w dół i chwyta ją dziobem.

Gniazdo kukabura chichotliwa zakłada w dziupli na drzewie, w termitierze, lub w wydrążonej w skarpie norze. Samica składa 2-4 jaja i wysiadują je wszyscy członkowie grupy rodzinnej, na zmianę, przez  24-26 dni. 

Polska nazwa tej kukabury nawiązuje do jej charakterystycznych, donośnych odgłosów, które przypominają histeryczny, ludzki śmiech. Można je usłyszeć głównie o świcie i o zmierzchu.

Opiekunem gatunku jest

Przedszkole Logopedyczno-Artystyczne ,,Brzdąc" w Katowicach
Pani Magdalena Razik
<<     Wróć

Czy wiesz że
Największym współcześnie zasięgiem występowania wśród kotowatych charakteryzuje się lampart, którego różne podgatunki zamieszkują Afrykę i Azję.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej