Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Ptasznik królewski

Ptasznik królewski

Ptasznik królewski (Poecilotheria regalis) - pająk pochodzący z południowych Indii. Zamieszkuje lasy tropikalne.
 
Jest to ptasznik bogato ubarwiony, z charakterystycznym, różowym pasem na spodniej stronie odwłoka, natomiast na górnej stronie posiada jasny wzór, który może mieć jasnofioletowy połysk. Grzbietowa płytka (łac. carapax) głowotułowia z czarnym wzorem, na odnóżach jasne i ciemne pasy. Spód nogogłaszczek* i odnózy pierwszej pary z żółtymi pasami. Samce tracą ubarwienie i wzory po ostatniej wylince, nie mają haków, które biorą udział w kopulacji.

Gatunek ten mieszka na drzewach i słynie z agresywności i szybkości, dobrze skacze. Żywi się głównie bezkręgowcami. Jak wszystkie ptaszniki, nie używa w tym celu pajęczyny polegając na swojej sile i zębach jadowych. Zaniepokojony przyjmuje postawę obronną*, atakuje lub ucieka. Jad może być niebezpieczny dla człowieka, jednak jak u wszystkich ptaszników, nie odnotowano żadnego zgonu po ukąszeniu.

Zapłodnienie jest wewnętrzne i odbywa się przy pomocy tzw. bulbusów, struktur na nogogłaszczkach** samca. Rozmnażanie bywa trudne, ponieważ samiec często jest zjadany już przed kopulacją, która często nie zachodzi od razu po spotkaniu pary. Samica tworzy kokon po około 2-3 miesiącach po kopulacji, czasem wydłuża ten czas do pół roku. Składa do niego około 100-150 jaj. Warto zwrócić uwagę na małą liczbę jaj składanych przez samicę w porównaniu do innych gatunków pająków. Dzięki temu, młode tego gatunku są większe w porównaniu do innych zaraz po wykluciu.

Zagrożeniem dla tego gatunku są zniszczenia i zanieczyszczenia środowiska życia oraz handel w celach hodowlanych.


* odchyla ciało i podnosi nogogłaszczki oraz pierwszą parę odnóży do góry prezentując także zęby jadowe, z tej pozycji może zaatakować uderzając i kąsając.
** odnóża między zębami jadowymi a pierwszą parą odnóży krocznych.
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Największym przedstawicielem nietoperzy jest azjatycki kalong (Pteropus vampyrus), którego rozpiętość skrzydeł może wynosić nawet 1,5 m, a masa ciała waha się w okolicach 1 kg.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej