Żako kongijskie (Psittacus erithacus) ptak zamieszkujący środkowy pas Afryki. Siedliskiem tej papugi są nizinne lasy i zarośla oraz fragmenty sawanny z większą ilością drzew.
Ptak ten upierzony jest w różnych odcieniach szarości, z charakterystycznymi czerwonymi sterówkami w ogonie. Zwykle mierzy około 33 cm i waży 400 g. Średnia rozpiętość skrzydeł wynosi 45-52 cm.
Żako żywi się owocami, orzechami i liśćmi.
Wykazuje aktywność dzienną. Nocuje stadnie. Jest bardzo towarzyskim ptakiem, często przebywa w dużych, hałaśliwych stadach, ale złożonych tylko z osobników swojego gatunku, nie miesza się z innymi ptakami.
Jest ptakiem monogamicznym i wiąże się w pary na całe życie. Gniazdo zakładane jest przez parę w szczelinie drzewa, przy czym każda para zajmuje swoje własne drzewo. Samica składa 2-4 jaja, których inkubacja trwa 20-30 dni. Pisklęta karmione i chronione są przez oboje rodziców, dopóki nie osiągną niezależności.
Hipopotamy najbliżej spokrewnione są ze świniami, natomiast największe lądowe ssaki - słonie to bliscy krewniacy niewielkich afrykańskich zwierząt - góralków oraz mrównika.