Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Anolis brodaty

Anolis brodaty

Anolis brodaty (Anolis barbatus)- jest gatunkiem endemicznym zamieszkującym Kubę. Występuje na obszarze tamtejszych lasów deszczowych, gdzie zamieszkuje głównie pnie oraz korony drzew. Doskonale wspina się po płaskich powierzchniach dzięki obecności przylg na palcach podobnych do tych u gekonów.

Jest dość dużą jaszczurką - samiec dorasta do 30 cm. Nazwa tego gatunku wywodzi się z jego charakterystycznego wyglądu - jaszczurka wyróżnia się ząbkowaniem znajdującym się na worku podgardzielowym i przypominającym brodę. Potrafi nieznacznie zmieniać barwę ciała.

Anolisy są zwierzątami mięsożernymi - ślimaki stanowią większość ich diety; dodatkowo jest ona uzupełniana owadami.

Anolis brodaty to zwierzę aktywne w ciągu dnia. Cechują się znacznym terytorializmem.

Głównym zagrożeniem dla przyszłości tego gatunku pozostają nielegalny odłów oraz degradacja lasów deszczowych. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych posiada statuc LC - gatunek mniejszejtroski.
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Egzotyczne dzioborożce to ptaki znane ze swoich zwyczajów lęgowych. Na czas wysiadywania jaj oraz karmienia młodych, samiec zamurowuje samicę w dziupli. Używa w tym celu błota, odchodów oraz nadgnitych owoców. W tym specyficznym "murze" zostawia jednak otwór, przez który podaje samicy i pisklętom pożywienie. Jest to forma ochrony młodych przed drapieżnikami.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej