Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Bernikla kanadyjska

Bernikla kanadyjska

Bernikla kanadyjska (Branta canadensis) należy do grupy ptaków blaszkodziobych. Pochodzi z obszarów Kanady, Alaski, Aleutów i innych północnych części Ameryki Północnej. Gatunek od lat hodowany był w Europie, a osobniki które uciekły z niewoli dały początek zdziczałym europejskim populacjom. Coraz częściej ptak ten widywany jest również w Polsce. Naturalnym środowiskiem życia bernikli kanadyjskiej są: tundra, nadmorskie bagna oraz preria.

Można ją rozpoznać po długiej czarnej szyi i czarnej głowie z charakterystyczną biała plamką na policzkach i podgardle. Korpus ciała ma brązowo upierzony. Dziób, nogi i ogon są czarne.

Bernikla żeruje na lądzie. Zjada głównie rośliny, które uzupełnia pokarmem zwierzęcym.
 
Jest monogamiczna. Gniazdo zakłada na ziemi, zawsze w pobliżu wody. Pary wraz z pisklętami łączą się w większe grupy, w których pozostają cały rok, aż do następnego sezonu lęgowego.
 

<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Młode flamingi mają pióra koloru szaro-białego. Dopiero później zaczynają się one przebarwiać na różowo, za co odpowiadają barwniki karotenoidowe znajdujące się w zjadanym przez nie planktonie, głównie w glonach.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej