Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Agama błotna

Agama błotna

Agama błotna (Physignathus cocincinus) to niewielkich rozmiarów gad występujący na terenach południowej i południowo-wschodniej Azji, od Indii przez Chiny i Birmę do Tajlandii, Wietnamu, Laosu i Kambodży. Środowiskiem życia agamy błotnej są zarówno nizinne, jak i wyżynne obszary leśne w pobliżu słodkich jezior, rzek i strumieni.

Charakterystycznymi cechami są zielono-oliwkowe ubarwienie, szeroka głowa i „grzebień” biegnący wzdłuż ciała od czubka głowy, aż po nasadę ogona. Samce są większe od samic, a ich długość ciała może dochodzić do 1 metra.

W skład jej diety wchodzą różnego rodzaju bezkręgowce; około 20% diety stanowią owoce.

Wykazuje aktywność dzienną i jest gatunkiem raczej nadrzewnym. Większość dnia spędza wygrzewając się na gałęziach. Gdy poczuje się zagrożona, ucieka do wody, w której nie dość, że świetnie pływa, to jeszcze może wytrwać w zanurzeniu do 25 minut.

Z innymi osobnikami komunikuje się poprzez kiwanie głową i machanie przednią łapą (jest to tzw. waving). Jest terytorialna.

Kategoria zagrożenia wg IUCN: VU (narażona na wyginięcie).
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Nazwa zamieszkującego Afrykę ibisa czczonego związana jest z faktem, iż przez starożytnych Egipcjan ptak ten otoczony był kultem jako symbol boga Thota - patrona mądrości, który uważany był za wynalazcę hieroglifów, kalendarza, arytmetyki, liczb, etc.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej