Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Anakonda zielona

Anakonda zielona

Anakonda zielona (Eunectes murinus) występuje w Ameryce Południowej - w dorzeczu Amazonki i Orinoko. Przebywa głównie w podmokłym środowisku, na bagnach, mokradłach, w sąsiedztwie stawów i innych zbiorników ze stojącą wodą; nieco rzadziej spotykana bywa także na drzewach.

Jest to jeden z najdłuższych i zdecydowanie najcięższy wąż świata, przy czym samice są wyraźnie większe od samców - długość ich ciała prawie zawsze przekracza 4 m, podczas gdy długość samca to około 2,5 m. Największym znanym osobnikiem była samica upolowana w latach 60. XX w. w Brazylii - mierzyła ona 8,45 m i ważyła 227 kg.

Anakonda zielona odżywia się różnymi kręgowcami, poczynając od ryb, poprzez ptactwo wodne i różne mniejsze gady, w tym młodociane kajmany, na ssakach kończąc. Dorosłe osobniki polują czasem nawet na jaguary, jelenie i tapiry. Znane są też przypadki ataków na ludzi. Po obfitym posiłku wąż może pościć przez kilka miesięcy.

Aktywna jest głównie nocą. Większość życia spędza w wodzie lub w jej pobliżu, na ogół zanurzona, wyczekując ofiary. Gdy ta podejdzie zbyt blisko, anakonda w mgnieniu oka chwyta ją paszczą i okręca się wokół jej ciała, uniemożliwiając oddychanie.

Objęta ochroną CITES.
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Uważa się, że kałamarnica olbrzymia - tajemniczy, głębinowy głowonóg, prawdopodobnie drugi pod względem wielkości największy mięczak swiata - jest rekordzistką jeśli chodzi o wielkość oczu, których średnica może przekraczać nawet 30 cm.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej