Mandarynka (Aix galericulata) to kaczka pochodząca ze wschodniej Azji - zamieszkuje dorzecze Amuru, Sachalin, Japonię, Mandżurię oraz wschodnie Chiny. Od XVIII w. hodowana jest w Europie jako ptak ozdobny. Zbiegłe osobniki utworzyły także w Polsce dzikie, osiadłe populacje. Zasiedla głównie brzegi śródleśnych rzek i jezior.
U obu płci pióra z tyłu głowy tworzą charakterystyczny czub. Samiec upierzony jest bardzo jaskrawo, natomiast samicę charakteryzuje szare ubarwienie.
Jej pokarm stanowi przede wszystkim roślinność wodna i przybrzeżna, uzupełniona korzonkami, i nasionami; czasami łupem mandarynki padają również bezkręgowce, drobne ryby i żaby.
Mandarynka jest gatunkiem monogamicznym, dobiera się w pary na całe życie, dlatego też w kulturze chińskiej para mandarynek uznawana jest za symbol wierności. Ptak zakłada gniazda w spróchniałych pniach drzew i wysoko położonych dziuplach. Samica składa 9-12 jaj, które wysiaduje przez około 30 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo tuż po wykluciu, po 40-45 dniach nabywają umiejętność latania. Gruby i lekki puch, którym są pokryte, ochrania je przy upadkach na ziemię.
Sokoła wędrownego uważa się za najszybciej latającego ptaka. W czasie polowania, w locie nurkującym jest on w stanie rozwinąć prędkość nawet 300 km/h. Niestety tylko ok. 20% jego pikowań kończy się sukcesem.