Wydra europejska (Lutra lutra), ssak drapieżny z rodziny łasicowatych, występuje w prawie całej Europie, Azji i północnej Afryce. Zamieszkuje również Polskę.
Wydra europejska związana jest ze środowiskiem wodnym - zamieszkuje brzegi rzek, jezior, stawów, spotykana bywa też na wybrzeżach morskich. Nad brzegami zbiorników wodnych buduje schronienia, do których wejście zawsze znajduje się pod powierzchnią wody. W wodzie odbywa gody, chroni się i bawi. Na brzeg wychodzi by wysuszyć i oczyścić sierść. Doskonale pływa, potrafi nurkować i wytrzymuje pod wodą do 8 minut. Na lądzie jej ruchy są niezgrabne. Potrafi poruszać się skokami o dł. 50 - 150 cm. z prędkością biegnącego człowieka.
Żywi się przede wszystkim rybami, a także rakami, małżami, w mniejszym stopniu ptakami i drobnymi ssakami.
Poza okresem godowym wydra żyje samotnie. Aktywność wykazuje głównie w nocy.
Gatunek klasyfikowany jest jako bliski zagrożenia, głównie na skutek utraty siedlisk naturalnych oraz zanieczyszczenia wód. W Polsce wydra objęta jest częściową ochroną – chroniona jest na całym obszarze występowania z wyjątkiem obszarów gospodarstw rybnych. Objęta jest również CITES-em oraz Europejskim Programem Hodowlanym (EEP).