Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Zebra bezgrzywa

Zebra bezgrzywa

Zebra bezgrzywa (Equus burchelli borensis) to ssak z rzędu nieparzystokopytnych, podgatunek zebry stepowej. Nazwa tego zwierzęcia nawiązuje do tego, że tylko młode osobniki mają grzywę, którą tracą wraz z wiekiem.

Zebra bezgrzywa, jak wszystkie inne, pochodzi z Afryki – spotykana jest na południe od Sahary. Zamieszkuje widne lasy i sawanny, w pobliżu zbiorników wodnych.

Jest typowym roślinożercą, który w zależności od pory roku migruje w poszukiwaniu pożywienia. Aktywna jest w ciągu dnia. Zebry tworzą bardzo duże stada, wśród których wyróżnia się wiele trwałych grup rodzinnych. Grupy rodzinne składają się z samca, 1 - 6 samic oraz ich młodych. Ogier tworzy z klaczami związki trwające wiele lat. W razie śmierci ogiera harem pozostaje razem w oczekiwaniu na kolejnego samca. Ogiery bronią stada, ale nie terytorium.

Na wolności żyją około 9 lat.

Głównym zagrożeniem dla gatunku jest polowanie w celu pozyskiwania mięsa i skór. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych posiada kategorę NT (podwyżone ryzyko wyginięcia).
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
W południowo-wschodniej Azji żyją ciekawe ptaki z podrodziny jerzyków - salangany, których gniazda zbudowane z mchów, alg i traw zlepionych śliną tych ptaków służą do przyrządzania specjału chińskiej kuchni - tzw. zupy z gniazd.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej