Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Rzekotka australijska

Rzekotka australijska

Rzekotka australijska (Litoria caerulea) – zwana także jako Australorzekotka szmaragdowa, Rzekotka szmaragdowa, Litoria wielkopalca. Gatunek występujący przede wszystkim w północnozachodniej Australii, ale także w Indonezji i Papui Nowej Gwinei. Posiada szeroki zakres siedlisk, między innymi suche lasy i zadrzewienia, rzadziej w wilgotnych lasach. W pobliżu źródeł, strumieni, bagien, w szczelinach skalnych i pustych pniach.

Jest to względnie duży płaz, 7-12 cm długości ciała. Samice są zwykle nieco większe. Skóra w barwach od niebieskozielonej do szmaragdowozielonej z białymi lub złotawymi kropkami po bokach. Skóra pokryta grubą kutykulą, która pozwala zatrzymać wilgoć.

Rzekotki australijskie są łagodne i mało płochliwe, przebywa na drzewach i skałach. W czasach pory suchej zakopują się, a następnie zamykają się w kokonie ze złuszczonego naskórka i śluzu. Zaniepokojone wydają niemal bolesne dźwięki. Ich dietę stanowią przeważnie bezkręgowce, takie jak szarańczaki, karaczany czy ćmy. Warto zauważyć, że widuje się je często z dala od wody, w związku z tym, prawdopodobnie mogą kontrolować ilość parującej wody.

Rozmnażają się podobnie jak inne płazy, w wodach stojących. samce nawołują samice, a paki skrzeku liczą od 200 do 2000 jaj.

Zagrożeniem dla tego gatunku jest niszczenie i zanieczyszczenie środowiska, koty i psy oraz handel w celach hodowlanych.
        
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Występująca w Polsce dzierzba gąsiorek ma zwyczaj przechowywania zdobyczy - owadów i małych gryzoni nadzianych na kolce tarniny.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej