Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Serwal

Serwal

Serwal (Leptailurus serval) – gatunek ssaka z rodziny kotowatych, zamieszkuje sawanny i stepy południowej Afryki. Najchętniej wybiera obszary porośnięte wysoką trawą, z łatwym dostępem do wody.

Serwal może osiągać długość ciała od 60 do 90 cm i ważyć od 9 do 18 kg. Ma smukłe ciało pokryte jasnożółtą sierścią z czarnymi cętkami. Wzór jest różny u każdego osobnika, jednak z reguły wzdłuż głowy, karku i grzbietu przebiegają czarne pasy, które w tylnej części ciała przechodzą w łaty. Serwal posiada najdłuższe nogi w stosunku do wielkości ciała spośród wszystkich kotowatych. Wyróżniają go też duże uszy, które zapewniają mu bardzo dobry słuch.

Poluje najczęściej na szczury, myszy, ryjówki, ptaki, żaby i jaszczurki. W momencie ataku wyskakuje wysoko w górę i spada z wyciągniętymi pazurami w miejscu gdzie znajduje się zdobycz. Czasami swoją dietę uzupełnia świeżą trawą i owocami.

Jak większość kotowatych jest samotnikiem, w pary łączy się tylko w okresie rozrodu. Po ciąży trwającej około 10 tygodni rodzą się najczęściej 2 lub 3 młode. Z matką potomstwo pozostaje przez około rok.

Wedlug IUCN serwal posiada status LC – gatunek mniejszej troski, jednak zagrażają mu liczne polowania ze względu na skóry i utrata siedlisk naturalnych.

<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Współcześnie żyje jeszcze 5 podgatunków tygrysa: bengalski, indochiński, sumatrzański, syberyjski i południowochiński. Trzy inne podgatunki, tygrys irański, jawajski i balijski, wymarły ostatecznie w latach 40 XX wieku.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej