Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Sowa jarzębata

Sowa jarzębata

Sowa jarzębata (Surnia ulula) jest stosunkowo niedużą reprezentantką sów, występującą w Eurazji i północnej części Ameryki Północnej. Jej środowiskiem życia jest tajga oraz inne świetliste lasy iglaste, rzadziej także mieszane i brzozowe; widywana bywa również na łąkach i torfowiskach.

Odżywia się głównie drobnymi gryzoniami, zwłaszcza lemingami i nornikami. Czasem zjada także małe ptaki, płazy i ryby.

W odróżnieniu od większości sów, poluje również w ciągu dnia. Często przesiaduje na czubku drzewa i obserwuje teren. Nie jest płochliwa. Sowa jarzębata zakłada gniazda w dziuplach lub na szczytach połamanych drzew.

Jest to ptak monogamiczny, jednak w niewoli samiec może kopulować z większą liczbą samic. Samica sama wysiaduje jaja, samiec w tym czasie zapewnia partnerce pożywienie i ochronę przed drapieżnikami.

Podlega ochronie CITES.
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Na świecie żyje jeden znany gatunek ssaka o strukturze społecznej podobnej do tej u pszczół. Jest to afrykański gryzoń - golec, w którego społeczności jest królowa, król oraz robotnicy. Królowa jako jedyna wydaje na świat młode, zaś robotnicy kopią chodniki, dostarczają jej pożywienia oraz ją chronią.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej