Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Ptasznik czerwonokolanowy

Ptasznik czerwonokolanowy

Ptasznik czerwonokolanowy (Brachypelma smithi) - gatunek pająka zamieszkujący półpustynie i sawanny Meksyku.

Ciało dorosłych osobników osiąga długość 6-7 cm bez odnóży. Są to bardzo ładnie ubarwione pająki. Tarczka grzbietowa jest czarna z perłową obwódką. Również czarny odwłok pokryty jest perłowymi włoskami. Na odnóżach widoczne są pomarańczowe plamki. Gatunek długowieczny, samice dożywają 20 lat, samce żyją do 2 lat po ostatniej wylince.

Żyje w jamach zajętych po innych zwierzętach albo wykopanych przez siebie.

Żywi się głównie bezkręgowcami, czasem także drobnymi jaszczurkami i gryzoniami. Jak wszystkie ptaszniki, nie używa w tym celu pajęczyny polegając na swojej sile i zębach jadowych. Zaniepokojony przyjmuje postawę obronną*, atakuje, ucieka, ale często wyczesuje włoski z odwłoka**.

Zapłodnienie jest wewnętrzne i odbywa się przy pomocy tzw. bulbusów, struktur na nogogłaszczkach*** samca. Samice rzadko atakują partnerów. W ciągu kilku tygodni od kopulacji, samica tworzy kokon. Po około 7-8 miesiącach wykluwa się od 200 do 600 młodych.

Gatunek pozyskiwany z natury przez kolekcjonerów i hodowców.

Został objęty ochroną CITES, a IUCN przyznał mu kategorię NT - bliski zagrożenia (ang. near threatened).


* odchyla ciało i podnosi nogogłaszczki oraz pierwszą parę odnóży do góry prezentując także zęby jadowe, z tej pozycji może zaatakować uderzając i kąsając.
** zachowanie charakterystyczne tylko dla ptaszników tzw Nowego Świata, czyli Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Polega na wyczesaniu drażniących włosków z odwłoka za pomocą tylnych odnóży. Włoski unoszą się w powietrzu i mogą podrażnić lub uszkodzić oczy i układ oddechowy.
*** (odnóża między zębami jadowymi a pierwszą odnóży krocznych).

Opiekunem gatunku jest

Przychodnia weterynaryjna Pro Animalium
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Najdłuższym dziobem w stosunku do długości ciała może pochwalić się koliber mieczodziobek. Ptak ten mierzy do 13,5 cm, z czego około 10,5 cm przypada na dziób.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej