Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Zonura pospolita

Zonura pospolita

Zoonura pospolita (Cordylus tropidosternum) – zwana również jako Szyszkowiec tropikalny, to jaszczurka której miejscem pochodzenia jest Wschodnia Afryka, od południowych wybrzeży Kenii do Zimbabwe i Mozambiku.

Jej środowiskiem są głównie suche lasy i tereny skaliste.

Dorosłe osobniki osiągają długość 16-20 cm wraz z ogonem. Szyszkowiec jest dość masywny i posiada kolczaste łuski. Ma dużą trójkątną głowę, wyraźnie oddzieloną od reszty ciała, które jest dość mocno spłaszczone. Ogon kolczasty. Gardło i brzuch są kremowo ubarwione, grzbiet brązowawy z ciemniejszymi lub jaśniejszymi plamkami i paskami.

Gatunek aktywny w ciągu dnia, chociaż znaczną część czasu spędza w ukryciu, zwykle w kryjówkach z drewna, rzadziej w norach lub stertach kamieni. Warto zauważyć, że to terytorialna jaszczurka, która broni swojego terytorium. Podstawę diety tych jaszczurek stanowią głównie latające termity, motyle i pająki.

Zonura pospolita jest żyworodna. Po trwającej około 160 dni ciąży samica rodzi najczęściej od 2 do 4 młodych o długości około 5 cm.
 
Gatunek wpisany na listę CITES. Wg IUCN jest to gatunek mniejszego ryzyka (kategoria LC).
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Najbliższym krewniakiem żyrafy jest zamieszkujące afrykńskie lasy równikowe okapi - zwierzę odkryte dla nauki dopiero na początku XX wieku.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej