Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Surykatka

Surykatka

Surykatka (Suricata suricatta) to charakterystyczny, niewielki ssak z rzędu drapieżnych, występujący w południowej Afryce, głównie na Pustyni Kalahari. Zamieszkuje suche, otwarte równiny, na terenach trawiastych kopie nory, na terenach skalistych korzysta ze szczelin skalnych.

Ciało surykatki jest długie i smukłe, długości od 25 do 35 cm, dodatkowo ogon ma długość około 25 cm. Wierzch ciała pokrywa szare futro z brązowymi pręgami. Pysk i policzki są jaśniejsze, wokół oczu widać ciemne obwódki. Ogon żółty z czarnym czubkiem.

Żywi się głównie owadami, ale dodatkowo zjada skorpiony, drobne gady, ptaki, ssaki, jaja a także podziemne części roślin.

Surykatka jest aktywna w ciągu dnia. Chętnie wygrzewa się na słońcu. Zachowania socjalne są w stadzie silnie rozwinięte. Gdy grupa żeruje, bawi się lub odpoczywa, na straży zawsze stoi kilka osobników. Czasem surykatki podejmują aktywną walkę z drapieżnikiem. Młode szkolą się w zakresie polowania na jadowite i niebezpieczne zwierzęta. W ciągu roku samica może urodzić do trzech miotów, w każdym zazwyczaj po 2-3 młode. 

W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych posiada status LC - gatunek mniejszej troski.

Opiekunem gatunku jest

Ewa Blacha i Marek Franczak

Tęczowa Akademia Brzdąca w Katowicach
 


<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Egzotyczne dzioborożce to ptaki znane ze swoich zwyczajów lęgowych. Na czas wysiadywania jaj oraz karmienia młodych, samiec zamurowuje samicę w dziupli. Używa w tym celu błota, odchodów oraz nadgnitych owoców. W tym specyficznym "murze" zostawia jednak otwór, przez który podaje samicy i pisklętom pożywienie. Jest to forma ochrony młodych przed drapieżnikami.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej