Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Wydra europejska

Wydra europejska

Wydra europejska (Lutra lutra), ssak drapieżny z rodziny łasicowatych, występuje w prawie całej Europie, Azji i północnej Afryce. Zamieszkuje również Polskę.

Wydra europejska związana jest ze środowiskiem wodnym - zamieszkuje brzegi rzek, jezior, stawów, spotykana bywa też na wybrzeżach morskich. Nad brzegami zbiorników wodnych buduje schronienia, do których wejście zawsze znajduje się pod powierzchnią wody. W wodzie odbywa gody, chroni się i bawi. Na brzeg wychodzi by wysuszyć i oczyścić sierść. Doskonale pływa, potrafi nurkować i wytrzymuje pod wodą do 8 minut. Na lądzie jej ruchy są niezgrabne. Potrafi poruszać się skokami o dł. 50 - 150 cm. z prędkością biegnącego człowieka.

Żywi się przede wszystkim rybami, a także rakami, małżami, w mniejszym stopniu ptakami i drobnymi ssakami.

Poza okresem godowym wydra żyje samotnie. Aktywność wykazuje głównie w nocy.

Gatunek klasyfikowany jest jako bliski zagrożenia, głównie na skutek utraty siedlisk naturalnych oraz zanieczyszczenia wód. W Polsce wydra objęta jest częściową ochroną – chroniona jest na całym obszarze występowania z wyjątkiem obszarów gospodarstw rybnych. Objęta jest również CITES-em oraz Europejskim Programem Hodowlanym (EEP).
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Sokoła wędrownego uważa się za najszybciej latającego ptaka. W czasie polowania, w locie nurkującym jest on w stanie rozwinąć prędkość nawet 300 km/h. Niestety tylko ok. 20% jego pikowań kończy się sukcesem.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej