Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Tamaryna czerwononoga

Tamaryna czerwononoga

Tamaryna czerwononoga (Saguinus midas) należy do grupy niewielkich małp szerokonosych - pazurkowców. Występuje w Ameryce Południowej (północna Brazylia, Gujana, Gujana Francuska i Surinam), gdzie spotykana jest w lasach deszczowych.

W skład jej diety wchodzą owady, dojrzałe owoce, kwiaty, nektar, żywica. Dieta ta często wzbogacana jest pająkami, małymi kręgowcami i ptasimi jajami.

Żyje w małych grupach, złożonych z 2-6 osobników i zajmujących obszar około 10 ha. Terytorium znakowane jest wydzieliną gruczołów zlokalizowanych na piersiach i w okolicach genitaliów. Gatunek aktywny jest w ciągu dnia, prowadzi nadrzewny tryb życia - zwykle zasiedla drzewa z dość małymi koronami. Jest bardzo zwinna i potrafi świetnie skakać, nawet z wysokości 20 m.

Osobniki żyjące w zoo ujęte zostały w Europejskiej Księdze Rodowodowej (ESB). Gatunek objęty jest również ochroną CITES.
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Największym noworodkiem świata jest osesek płetwala błękitnego, który waży 2000 kg i mierzy do 7 m długości. Dziennie przybiera on na wadze średnio 90 kg.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej