Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Żako

Żako

Żako kongijskie (Psittacus erithacus) ptak zamieszkujący środkowy pas Afryki. Siedliskiem tej papugi są nizinne lasy i zarośla oraz fragmenty sawanny z większą ilością drzew.

Ptak ten upierzony jest w różnych odcieniach szarości, z charakterystycznymi czerwonymi sterówkami w ogonie. Zwykle mierzy około 33 cm i waży 400 g. Średnia rozpiętość skrzydeł wynosi 45-52 cm. 

Żako żywi się owocami, orzechami i liśćmi.

Wykazuje aktywność dzienną. Nocuje stadnie. Jest bardzo towarzyskim ptakiem, często przebywa w dużych, hałaśliwych stadach, ale złożonych tylko z osobników swojego gatunku, nie miesza się z innymi ptakami. 

Jest ptakiem monogamicznym i wiąże się w pary na całe życie. Gniazdo zakładane jest przez parę w szczelinie drzewa, przy czym każda para zajmuje swoje własne drzewo. Samica składa 2-4 jaja, których inkubacja trwa 20-30 dni. Pisklęta karmione i chronione są przez oboje rodziców, dopóki nie osiągną niezależności.
 
Gatunek ten jest objęty ochroną CITES.
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Największym noworodkiem świata jest osesek płetwala błękitnego, który waży 2000 kg i mierzy do 7 m długości. Dziennie przybiera on na wadze średnio 90 kg.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej