Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Ptasznik kędzierzawy

Ptasznik kędzierzawy

Ptasznik kędzierzawy (Brachypelma albopilosum) - zwany również ptasznikiem kubańskim, to gatunek pająka, który występuje w górskich i wilgotnych lasach tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej.

Dorosłe samice tego gatunku dorastają do 8 cm bez odnóży. Samiec jest nieco mniejszy. W ubarwieniu dominują różne odcienie brązu lub szarości. Odwłok oraz odnóża pokryte są jaśniejszymi włoskami, którym ptasznik zawdzięcza swoją nazwę. Samice dożywają 20 lat, samce do roku po ostatniej wylince.

Żyje samotnie i jak wszystkie ptaszniki jest mięsożerny i nie korzysta z sieci w trakcie polowania. Zjada wszystko, co uda mu się złowić, głównie bezkręgowce, czasem małe jaszczurki lub gryzonie.
Zaniepokojony przyjmuje postawę obronną*, atakuje, ucieka, ale często wyczesuje włoski z odwłoka**.

Zapłodnienie jest wewnętrzne i odbywa się przy pomocy tzw. bulbusów, struktur na nogogłaszczkach*** samca. Samice rzadko atakują partnerów.  Po 2-3 miesiącach od kopulacji samica wytwarza kokon, zawierający czasem nawet 1000 jaj, którym się troskliwie opiekuje. W ciągu dwóch miesięcy samica otwiera kokon, w którym znajdują się nimfy. Po tygodniu przechodzą one pierwszą wylinkę, po kolejnym miesiącu – następną, w czasie której tworzą się normalne, małe pajączki.


Gatunek objęty Konwencją Waszyngtońską (CITES).



* odchyla ciało i podnosi nogogłaszczki oraz pierwszą parę odnóży do góry prezentując także zęby jadowe, z tej pozycji może zaatakować uderzając i kąsając.
** zachowanie charakterystyczne tylko dla ptaszników tzw Nowego Świata, czyli Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Polega na wyczesaniu drażniących włosków z odwłoka za pomocą tylnych odnóży. Włoski unoszą się w powietrzu i mogą podrażnić lub uszkodzić oczy i układ oddechowy.
*** (odnóża między zębami jadowymi a pierwszą odnóży krocznych).
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Na świecie żyje jeden znany gatunek ssaka o strukturze społecznej podobnej do tej u pszczół. Jest to afrykański gryzoń - golec, w którego społeczności jest królowa, król oraz robotnicy. Królowa jako jedyna wydaje na świat młode, zaś robotnicy kopią chodniki, dostarczają jej pożywienia oraz ją chronią.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej