Tragopan modrolicy(Tragopan temminckii) - ten krewniak bażanta występuje w lasach od wschodnich Himalajów do zachodnich Chin i północno-zachodniego Wietnamu.
Samiec osiąga długość ciała do 65 cm, szyja i tułów są czerwonobrązowe, górną część ciała pokrywają granatowoszare plamki, w dolnej części – plamki są większe i szare. Głowa w kolorach: pomarańczowym, czarnym i niebieskim. Samica o długości ciała około 60 cm, jest brązowa z białymi plamkami.
Pożywienie tego ptaka stanowią fragmenty roślin, owady, trawa i jagody.
Tragopan nie buduje gniazd, tylko wykorzystuje nadrzewne gniazda innych ptaków. Samica znosi jaja o kolorze czerwonobrązowym z ciemnymi plamami. Wysiaduje je przez 28 dni.
Jest to najbardziej popularny ptak w północnoamerykańskich prywatnych hodowlach. Obecnie nie jest to gatunek zagrożony, jednak postępujące wyniszczanie naturalnych siedlisk tragopana może doprowadzić do zmniejszenia jego liczebności.
Najdłuższym dziobem w stosunku do długości ciała może pochwalić się koliber mieczodziobek. Ptak ten mierzy do 13,5 cm, z czego około 10,5 cm przypada na dziób.