Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Tygrys amurski

Tygrys amurski

Tygrys amurski (Panthera tigris altaica), zwany również tygrysem syberyjskim, należy do ssaków drapieżnych. Występuje we wschodniej Syberii oraz w północnej części Chin i Korei. Zamieszkuje lasy mieszane i iglaste w pobliżu wody.

Jest największym kotowatym i jednym z największych drapieżników lądowych. Zjada dzikie świnie, jelenie, małpy, bawoły, łosie, zwierzęta domowe, ryby, a przy braku większej zwierzyny również małe kręgowce i owady. W polowaniu pomaga mu dobrze rozwinięty zmysł wzroku i słuchu. Świetnie pływa, czasem wdrapuje się na drzewa. Dłuższe od przednich tylne kończyny umożliwiają mu skoki w dal o długości nawet 10 metrów. 

Wielkość zajmowanego terytorium zależy od środowiska, w jakim występuje oraz od ilości dostępnej zwierzyny. Może wahać się od 70 do nawet 400 km2. Jak większość dużych kotów żyje samotnie. Teren oznacza moczem zmieszanym z wydzieliną gruczołów odbytowych, zadrapaniami na korze drzew i śladami pazurów na ziemi.

Tygrys amurski jest zwierzęciem zagrożonym wyginięciem (EN). W latach 40-tych XX w. podgatunek znajdował się na skraju wymarcia. Obecnie jego liczebność stopniowo wzrasta. Głównymi przyczynami wymierania tygrysów są przekształcenia środowiska naturalnego oraz polowania dla skór, mięsa oraz innych części ciała wykorzystywanych w tradycyjnej medycynie Dalekiego Wschodu. Z tego powodu tygrys amurski chroniony jest Konwencją Waszyngtońską CITES, a osobniki żyjące w zoo objęte są specjalnym programem hodowlanym (EEP).

Aktualnie w śląskim zoo żyją dwa osobniki tygrysa amurskiego – samice Saga i Tajga.

Opiekunem gatunku jest





<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Na świecie żyje jeden znany gatunek ssaka o strukturze społecznej podobnej do tej u pszczół. Jest to afrykański gryzoń - golec, w którego społeczności jest królowa, król oraz robotnicy. Królowa jako jedyna wydaje na świat młode, zaś robotnicy kopią chodniki, dostarczają jej pożywienia oraz ją chronią.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej