Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Żuraw mandżurski

Żuraw mandżurski

Żuraw mandżurski (Grus japonensis) jest jednym z największych współcześnie żyjących gatunków żurawi. Występuje na terenach wschodniej Syberii, w Chinach, na wyspie Hokkaido w Japonii oraz w Mongolii. Jego środowiskiem życia są otwarte i wilgotne tereny - pola ryżowe, bagna i trzęsawiska.

Bazę pokarmową tego ptaka stanowią owady, wodne bezkręgowce, ryby, małe płazy, czasem gryzonie, a także różnego rodzaju rośliny.

Pojedyncze pary często zbierają się w większe stada, w których osobniki porozumiewają się za pomocą sygnałów wizualnych i akustycznych. We wschodniej Azji ptak ten uznawany jest za symbol szczęścia i wierności.

Gatunek jest zagrożony wyginięciem, głównie na skutek kurczenia się oraz degradacji terenów podmokłych w obrębie jego obszarów lęgowych oraz zimowisk. Podlega ochronie CITES, natomiast osobniki żyjące w zoo objęte są specjalnym Europejskim programem Hodowlanym (EEP).
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Na świecie żyje jeden znany gatunek ssaka o strukturze społecznej podobnej do tej u pszczół. Jest to afrykański gryzoń - golec, w którego społeczności jest królowa, król oraz robotnicy. Królowa jako jedyna wydaje na świat młode, zaś robotnicy kopią chodniki, dostarczają jej pożywienia oraz ją chronią.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej