Pelikan różowy (Pelecanus onocrotalus), zwany także pelikanem babą, występuje wyspowo, m.in. w południowo-wschodniej Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Indiach, w zachodniej Azji, a w Europie - w delcie Dunaju. W Polsce widywany sporadycznie. Środowiskiem życia tego ptaka są tereny wodno-błotne - jeziora z wyspami i trzcinowiskami, delty wielkich rzek, rzadziej spotykany jest na wybrzeżach.
Pożywienie zdobywa w czasie pływania, bardzo często poluje stadnie; jego dietę stanowią prawie wyłącznie ryby, choć dodatkowo zjada wodne skorupiaki, pierścienice i inne bezkręgowce. W połykaniu ryb pomaga mu charakterystyczny dziób z elastycznym, skórnym workiem w dolnej części.
Żyje w stadach. Gniazda umieszcza na ziemi, wykonane są one z gałązek, udeptanych roślin wodnych, czasem również z małych kamieni i błota.
Pomimo ochrony gatunkowej w wielu państwach liczebność niektórych populacji pelikana różowego stale maleje - jest to na ogół związane z działalnością człowieka.
Opiekunem gatunku jest
Chorzowsko- Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów I Kanalizacji Sp. Z o.o.
Pani Alicja Świderczak i Pan Dawid Laskowski.
Jedną z typowych cech ssaków jest 7 kręgów szyjnych. W południowoamerykańskiej dżungli żyje jednak zwierzę, które może mieć nawet 8-9 kręgów w szyjnym odcinku kręgosłupa - jest to leniwiec.