Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Lew

Lew

Lew (Panthera leo), przez najmłodszych zwany królem zwierząt, zamieszkuje sawanny i lasostepy na południe od Sahary. Czasem spotykany jest także na terenach górskich i półpustynnych. Poza Afryką, widuje się go w stanie Gujarat na północy Indii, gdzie żyje niewielka, wymierająca populacja lwów azjatyckich.

Gatunek ten wyróżnia się w świecie kotów wyraźnym dymorfizmem płciowym - samiec jest dużo większy od samicy, a ponadto tył jego głowy, szyję i pierś porasta charakterystyczna, długa grzywa.

Jako jedyny z dużych kotów tworzy także stada złożone z 7 - 10 osobników. Stadu przewodzi dominujący samiec, któremu towarzyszy kilka spokrewnionych ze sobą samic oraz młode obydwu płci. Młode samce, które odłączyły się już od stada, ale nie założyły jeszcze własnej rodziny żyją samotnie lub tworzą tzw. grupy kawalerskie. Dorosłe samce bronią stada, odpoczywają lub prowadzą ostrożne zaloty, które mogą być boleśnie odrzucone przez samice. Te ostatnie odpowiedzialne są natomiast za zdobywanie pożywienia – głównie antylopy, zebry, bawoły, młode hipopotamów lub nosorożców. Podczas posiłku obowiązuje hierarchia. Najpierw posila się samiec, następnie samice, a na samym końcu młode.

Lew podlega ochronie CITES. Jest gatunkiem narażonym na wyginięcie (VU), głównie za sprawą utraty siedlisk naturalnych oraz kurczącej się bazy pokarmowej.

Opiekunem gatunku jest

Miasto Katowice
314 Apps Polska Sp. z o.o. w Jaworznie
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Hipopotamy najbliżej spokrewnione są ze świniami, natomiast największe lądowe ssaki - słonie to bliscy krewniacy niewielkich afrykańskich zwierząt - góralków oraz mrównika.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej