Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Agama żaglowa filipińska

Agama żaglowa filipińska

Agama żaglowa filipińska (Hydrosaurus pustulatus) - podgatunek występujący tylko na Filipinach (endemit) w tropikalnych lasach deszczowych, zazwyczaj w pobliżu wody.

Są to szaro-zielone jaszczurki z żółtym i czarnym pigmentem. U samców dodatkowo pojawia się z wiekiem fioletowe zabarwienie. Dorosłe osobniki mogą mierzyć do 100 cm wraz z ogonem. Wzdłuż grzbietu biegnie charakterystyczny, kolczasty grzebień, zdecydowanie większy u samców, niż u samic. Swoją nazwę jaszczurki te zawdzięczają „żaglowi”, który znajduje się w górnej części nasady ogona. kończyny są dobrze rozwinięte, z ostrymi pazurami na wszystkich palcach. Posiadają lepki język, służący do chwytania owadów.

Żywi się owocami, liśćmi, kwiatami i owadami. Żyje w grupach złożonych z jednego dominującego samca oraz kilku samic. Osobniki młodociane prowadzą samotniczy tryb życia.

Gatunek terytorialny, aktywny za dnia. Samce mają silnie rozwinięty instynkt terytorialny. Świetnie pływają.

Okres godowy trwa od stycznia do lutego. po nieco ponad dwóch miesiącach od kopulacji, samica składa 5-12 jaj, z których po około 90 dniach inkubacji klują się młode. Średnia długość życia to 15-20 lat.

W ZOO możemy spotkać inny gatunek - agamę żaglową malajską (Hydrosaurus amboinensis) z południowo-wschodniej Azji, o bardzo podobnej biologii do gatunku filipińskiego.
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Egzotyczne dzioborożce to ptaki znane ze swoich zwyczajów lęgowych. Na czas wysiadywania jaj oraz karmienia młodych, samiec zamurowuje samicę w dziupli. Używa w tym celu błota, odchodów oraz nadgnitych owoców. W tym specyficznym "murze" zostawia jednak otwór, przez który podaje samicy i pisklętom pożywienie. Jest to forma ochrony młodych przed drapieżnikami.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej