Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Gęś tybetańska

Gęś tybetańska

Gęś tybetańska (Anser indicus), zwana też indyjską to średniej wielkości ptak należący do grupy blaszkodziobych i zamieszkujący środkową Azję. Lęgi odbywa na Wyżynie Tybetańskiej, zaś jej zimowiska znajdują się na obszarze północnych Indii, w Nepalu i Pakistanie.

W czasie wędrówek gęsi tybetańskie przelatują nad Himalajami na wysokości ponad 10 000 m. Środowiskiem życia tych ptaków są trawiaste i wilgotne tereny na obszarach górskich. Trwałe pary tworzą się w czasie lotu. Samiec zbliża się do potencjalnej partnerki i razem wykonują podniebne akrobacje. Gniazdo zakładane jest na ziemi lub na półkach skalnych, czasami wykorzystywane są też opuszczone gniazda innych ptaków, zlokalizowane na drzewach. Gatunek gniazduje w mniejszych grupach lub w koloniach, często w sąsiedztwie myszołowa mongolskiego.

Podstawę diety stanowi roślinność lądowa, trawa, nasiona i jagody.

Gęś tybetańska aktywna jest w ciągu dnia.
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Na świecie żyje jeden znany gatunek ssaka o strukturze społecznej podobnej do tej u pszczół. Jest to afrykański gryzoń - golec, w którego społeczności jest królowa, król oraz robotnicy. Królowa jako jedyna wydaje na świat młode, zaś robotnicy kopią chodniki, dostarczają jej pożywienia oraz ją chronią.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej