Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Gepard

Gepard

Gepard (Acinonyx jubatus) to najszybszy lądowy ssak świata. W pogoni za ofiarą i na krótkich dystansach rozwija prędkość przekraczającą 100 km/h.

Niegdyś szeroko rozprzestrzeniony zarówno w Afryce, jak i Azji, dziś spotykany bywa w 24 krajach Afryki oraz w Iranie. Najliczniej występuje w Namibii, gdzie jego populacja szacowana jest na około 2500 osobników.

Domem geparda są sawanny oraz rozległe trawiaste równiny. Jego łupem padają zwykle małe ssaki, np. gazele, impale i zające. Jako jedyny z rodziny kotowatych gepard goni swoje ofiary. W czasie trwającego przeciętnie 20 sekund pościgu traci dużo energii - po upolowaniu ofiary musi więc odpocząć, co często wykorzystują inne drapieżniki i wykradają mu zdobycz.

Gepard żyje w małych grupach rodzinnych lub samotnie. Prowadzi dzienny tryb życia. Nie potrafi wspinać się na drzewa, ani ryczeć, nie chowa również pazurów.

Głównymi zagrożeniami geparda są: utrata siedlisk naturalnych, choroby genetyczne, duży stopień wsobności w niektórych populacjach oraz konkurencja z innymi drapieżnikami. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych posiada kategorię VU, co oznacza że jest narażony na wyginięcie. Na świecie prowadzone są różne projekty, mające na celu ochronę geparda. Jednym z nich jest Europejski Program Hodowlany, w którym Śląskie ZOO bierze aktywny udział.

W 2011 roku, po raz pierwszy w Chorzowie, urodziły się cztery gepardziątka, które po osiągnięciu dojrzałości przewiezione zostały do innych ogrodów zoologicznych. W 2019 roku samiec Ignis i samica Mambo zostali rodzicami dwóch samiczek. 

Opiekunem gatunku jest

Miasto Siemianowice Śląskie
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Współcześnie żyje jeszcze 5 podgatunków tygrysa: bengalski, indochiński, sumatrzański, syberyjski i południowochiński. Trzy inne podgatunki, tygrys irański, jawajski i balijski, wymarły ostatecznie w latach 40 XX wieku.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej