Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Puszczyk uralski

Puszczyk uralski

Puszczyk uralski (Strix uralensis) występuje na terenach od Skandynawii po Pacyfik; izolowane populacje spotyka się także w Karpatach i Alpach. Środowiskiem życia puszczyka jest tajga - starodrzewy iglaste, rzadziej mieszane, w górach lasy bukowe; zwykle przebywa w pobliżu wody lub bagien.

Jak wszystkie sowy jest drapieżnikiem - jego pokarm stanowią gryzonie leśne (ryjówki, norniki, itp.), czasem także mniejsze ptaki, płazy i owady.

Aktywny zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Mało płochliwy, aktywnie broni swojego terytorium. Żyje samotnie, stali partnerzy łączą się w pary przed okresem rozrodczym. Puszczyk uralski gniazdo zakłada zazwyczaj w dużej dziupli lub w opuszczonym gnieździe innych dużych ptaków.

Głównym zagrożeniem dla tego gatunku może być wyrąb starych drzewostanów oraz systematyczne usuwanie dziuplastych drzew. Objęty ochroną CITES.

Opiekunem gatunku jest

Centrum Handlowe 3 Stawy w Katowicach
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Rybitwa szara jest niekwestionowanym rekordzistą jeśli chodzi o długość trasy, jaką pokonuje w czasie migracji. Każdego roku ptaki te przelatują z rejonów Arktyki, gdzie są ich tereny lęgowe, na Antarktydę i z powrotem. Cała trasa liczy około 50 000 km.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej