Kajman okularowy (Caiman crocodilus) to gatunek pochodzący z Ameryki Południowej i Środkowej, introdukowany również na Kubie i Portoryko. Jest to najszerzej rozprzestrzeniony przedstawiciel swojej rodziny. Preferuje obszary nizinne ze spokojnymi ciekami wodnymi.
Długość ciała dorosłego samca sięga 2 - 2,5 m. Samica jest mniejsza, osiąga około 1,5 m. Ciało u dorosłych gadów ciemnooliwkowe, młode są żółtawe z ciemnymi plamami. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest kościsty twór między oczami, przypominający poprzeczkę okularów – temu krokodyl ten zawdzięcza swą nazwę.
Jego pokarm stanowią ryby, płazy, gady, ptactwo wodne oraz niewielkie ssaki. Młode osobniki często żerują na wodnych bezkręgowcach. Swoją aktywność wykazuje za dnia. Niekorzystne warunki zewnętrzne przeczekuje ukryty w norze
Gonady kajmanów powiększają się u schyłku pory suchej. Zaloty i kopulacja mają miejsce między majem a sierpniem. W czasie pory deszczowej, w lipcu lub w sierpniu, samica buduje na brzegu gniazdo – ma ono postać kopca i zbudowane jest z błota oraz szczątków roślinnych. W gnieździe składanych jest 14-40 jaj, których inkubacja trwa około 90 dni. Wykorzystywane jest do tego głównie ciepło pochodzące z procesów gnicia roślin. Od temperatury gniazda w czasie inkubacji jaj zależeć będzie płeć młodych osobników. Po wylęgu, przez 2-4 miesiące, młode pozostają pod opieką samicy, która chroni je przed atakami drapieżników.
Chroniony jest Konwencją Waszyngtońską (CITES).