Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Mara patagońska

Mara patagońska

Mara patagońska (Dolichotis patagonum) jest niewielkim ssakiem należącym do rzędu gryzoni. Zamieszkuje stepy i łąki południowej i centralnej Argentyny. Buduje nory w trawach i zaroślach.

Dorosły osobnik może ważyć do 16 kg. Osiąga długość ciała od 60 do 80 cm. Ma krótką sierść koloru brunatnego. Tylne nogi są nieco dłuższe od przednich, wszystkie zakończone są kopytowatymi pazurami, a wydłużony odcinek śródstopia w tylnych kończynach jest adaptacją do szybszego biegania. Ciekawostką jest fakt, że zwierzę to porusza się inochodem, co oznacza, że kończyny tej samej strony ciała przesuwane są jednocześnie.

Żywi się wszelkiego rodzaju roślinnością - zjada trawy, zioła, nasiona akacji, a nawet kaktusy.

Mara patagońska jest aktywna głównie w ciągu dnia. 

Jest to gatunek monogamiczny - pary zwykle wiążą się na całe życie. Samiec znakuje „swoją” samicę moczem i wydzielinami gruczołów okołoodbytowych; zaciekle broni ją przed rywalami. Samica rodzi 1-3 młode i karmi je nawet przez 75-78 dni, co jest rzadko spotykanym zjawiskiem wśród gryzoni. W okresie rozrodczym pary z młodymi łączą się w większe grupy i organizują „żłobki” dla potomstwa.

Zwierzęta te żyją do 15 lat. W Czerwonej Księdze Zwierząt mara posiada status NT, co oznacza, że jest bliska zagrożenia wymarciem.
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Hipopotamy najbliżej spokrewnione są ze świniami, natomiast największe lądowe ssaki - słonie to bliscy krewniacy niewielkich afrykańskich zwierząt - góralków oraz mrównika.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej