Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Gekon lamparci

Gekon lamparci

Gekon lamparci (Eublepharis macularius) - zwany również gekonem tygrysim, zamieszkuje półpustynne i pustynne rejony Azji Mniejszej i Środkowej.

Jego nazwa łacińska oznacza „plamisty o prawdziwych powiekach” – określenie to odnosi się do jego brązowego,  żółtego lub kremowego ubarwienia z drobnymi cętkami oraz do ruchomych powiek, które posiada. Jako jedyny spośród gekonów śpi z zamkniętymi oczami. Ma palce zakończone pazurkami, dzięki którym świetnie wspina się po skałach i gałęziach. Ogon, który stanowi około połowy długości ciała, jest segmentowany. 

Podstawą jego diety są owady i drobne kręgowce.

Gekon lamparci aktywny jest w nocy. W ciągu dnia kryje się w szczelinach skalnych. Cechuje go terytorializm. Jest to zwierzę stadne. Grupy liczą od kilku do kilkudziesięciu osobników z dominującym samcem. Dojrzałość płciową gekony lamparcie osiągają w pierwszym roku życia. Po zapłodnieniu jaja rozwijają się w ciele matki przez 4-6 tygodni. Po tym okresie składa ona zwykle 2 białe, owalne jaja. Młode po wykluciu mają długość około 7 cm.

Gatunek stosunkowo liczny, brak poważnych zagrożeń.
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Na świecie żyje jeden znany gatunek ssaka o strukturze społecznej podobnej do tej u pszczół. Jest to afrykański gryzoń - golec, w którego społeczności jest królowa, król oraz robotnicy. Królowa jako jedyna wydaje na świat młode, zaś robotnicy kopią chodniki, dostarczają jej pożywienia oraz ją chronią.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej