Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Hirara amerykańska

Hirara amerykańska

Hirara amerykańska (Eira barbara) – Gatunek należący do rodziny łasicowatych pochodzący z Ameryki Środkowej, ale występujący także w północnej części Ameryki Południowej. Zamieszkuje lasy, głównie tropikalne, subtropikalne oraz deszczowe do 2400 m n.p.m., spotykana także na plantacjach.

Ma wygląd typowy dla łasicowatych, długość ciała wynosi około 60 –70 cm. Posiada długi, puszysty ogon. Kolor futra to przeważnie ciemny brąz z jaśniejszą głową, ale kolory te mogą różnić się zależnie od zasięgu geograficznego. Inną cechą charakterystyczną jest biała łata w kształcie diamentu na szyi. U Hirary brak wyraźnego dymorfizmu płciowego.

Jest to gatunek wszystkożerny, zjada owoce, bezkręgowce, kręgowce, padlinę. Pożywienie lokalizuje głównie za pomocą węchu, a swoje ofiary aktywnie ściga. 

Aktywna za dnia i wieczorami; zajmuje terytoria do 24 km2. Umie i dobrze wspina się po drzewach; zamieszkuje nory oraz dziuple. Unika wody, chociaż jest niezłym pływakiem. Żyje samotnie lub w parach; rzadko spotyka się grupy do 4 osobników. Gatunek wszystkożerny, zjada owoce, bezkręgowce, kręgowce, padlinę. Pożywienie lokalizuje głównie za pomocą węchu, a swoje ofiary aktywnie ściga.

Ciąża trwa około 63-70 dni. W sezonie rodzą się 2-3 młode, które są pod opieką przez 2-3 miesiące. Samce hirary dojrzewają płciowo prawie cztery razy szybciej niż samice tego gatunku. Mogą się one rozmnażać już po około 6 miesiącach życia, podczas gdy samice zdolne są do rozrodu dopiero w wieku dwóch lat.

Jest zagrożona przez polowania ze względu na futro, niszczenie środowiska naturalnego, rozwój rolnictwa oraz wypadki drogowe. 
Wg IUCN posiada ststus LC (gatunek mniejszej troski).
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Najbliższym krewniakiem żyrafy jest zamieszkujące afrykńskie lasy równikowe okapi - zwierzę odkryte dla nauki dopiero na początku XX wieku.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej