Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Lwiatka złota

Lwiatka złota

Lwiatka złota (Leontopithecus rosalia) to gatunek małpy szerokonosej, zamieszkujący lasy tropikalne południowowschodniej Brazylii.

Są to niewielkich rozmiarów małpy, osiągające długość ciała 20,0-33,6 cm oraz 40 cm długości ogona. Sierść wybarwiona jest na czerwonozłoto, choć mogą też pojawiać się zwierzęta prawie białe. Kolor brązowy występuje na końcu ogona i na rękach.


Lwiatki złote odżywiają się przede wszystkim owocami i nasionami. Chętnie zjadają także  kwiaty, nektar, żywicę, płazy bezogonowe, ślimaki, jaszczurki, pająki i owady.

Aktywne w dzień lwiatki prowadzą nadrzewny tryb życia. Żyją w grupach rodzinnych, złożonych z 2 do 8 osobników (zazwyczaj rodzice i ich potomstwo). Osobniki porozumiewają się ze sobą za pomocą zapachów. W danej grupie do rozrodu przystępuje tylko jedna samica, która po 125-132 dniach ciąży rodzi 1-3 młodych. Po urodzeniu młode nosi samiec, oddając je matce na czas karmienia. W czasie wędrówek młode noszone są przez innych członków stada, tak by samica mogła zaoszczędzić energię.

Według IUCN Red List gatunek zaliczony do kategorii EN – zagrożony wyginięciem. Gatunek objęty jest regionalnym, Europejskim Programem Hodowlanym EEP.

<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Jedyną nielotną papugą jest żyjąca na wyspach Nowej Zelandii papuga kakapo.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej