Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Legwan zielony

Legwan zielony

Legwan zielony (Iguana iguana) pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie zamieszkuje tereny zalesione, bardzo często wzdłuż brzegów rzek.

Podstawę jego diety stanowią liście, uzupełniane pąkami kwiatowymi i owocami; sporadycznie zjada bezkręgowce.

Żyje samotnie. W czasie okresu rozrodczego jest terytorialny. Aktywny jest w ciągu dnia. Występuje u niego autotomia, czyli zdolność do odrzucenia ogona w przypadku ataku drapieżnika. Gdy jest rozdrażniony może również nadymać fałd pod żuchwą i sycząc oraz uderzając ogonem, zaatakować napastnika.

Pomimo licznych naturalnych wrogów, główną przyczyną spadku liczebności tych jaszczurek jest człowiek, który stopniowo zajmuje ich środowisko naturalne, zanieczyszcza je pestycydami, nielegalnie odłapuje dziko żyjące osobniki w celach zarobkowych, czy w końcu zabija dla mięsa, które w tamtej części świata uchodzi za przysmak. Chroniony jest Konwencją Waszyngtońską (CITES). Wg IUCN posiada kategorię LC - gatunek mniejszego ryzyka.
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
W południowo-wschodniej Azji żyją ciekawe ptaki z podrodziny jerzyków - salangany, których gniazda zbudowane z mchów, alg i traw zlepionych śliną tych ptaków służą do przyrządzania specjału chińskiej kuchni - tzw. zupy z gniazd.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej