Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Lama

Lama

Lama (Lama glama) to zwierzę udomowione ok. 6000 lat temu w Peru. Badania wskazują, że jej dzikim przodkiem było gwanako. Lamy spotykane są na andyjskich obszarach Peru, Boliwii i Argentyny.

Osiągają około 1,2 m wysokości w kłębie i 250 kg masy ciała. Zwykle spotyka się osobniki czarne, białe lub brązowożółte, często ubarwienie nie jest jednolite.

Żywą się trawą, liśćmi drzew i krzewów. Żyją w grupach rodzinnych, na czele których stoi dominujący samiec. Prowadzi on kilka samic i ich młode. Samce są terytorialne. O przywództwo w stadzie walczą z innymi samcami, często przy tym kopią, gryzą i plują. Plucie świadczy również o podenerwowaniu lamy i jest niczym innym jak strategią obronną tych zwierząt. U samic nie występuje ruja. Owulacja jest indukowana, co oznacza, że aby doszło do owulacji, musi nastąpić kopulacja. Po około roku rodzi się jedno młode. Ze względu na małą ruchliwość języka matka nie wylizuje noworodka. 

Lamy są hodowane jako zwierzęta juczne, a także dla mięsa oraz skór.

Opiekunem gatunku jest

Nowy Dom Sp.z o.o.

.


<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Sokoła wędrownego uważa się za najszybciej latającego ptaka. W czasie polowania, w locie nurkującym jest on w stanie rozwinąć prędkość nawet 300 km/h. Niestety tylko ok. 20% jego pikowań kończy się sukcesem.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej