Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Lemur wari czerwony

Lemur wari czerwony

Lemur wari czerwony (Varecia rubra) - ssak naczelny zaliczany do grupy małpiatek. Jest to endemiczny gatunek zamieszkujący Półwysep Masoala na Madagaskarze. Jego środowiskiem życia są tropikalne lasy deszczowe - najczęściej przebywa wysoko w koronach drzew. Wari czerwony uważany jest za największego z lemurów.

Zjada głównie pokarm roślinny - owoce, nektar, pyłek, choć czasem chwyta również owady.

Jest aktywny w ciągu dnia, tworzy niewielkie stada. Poszczególne osobniki komunikują się między sobą za pomocą wydawanych odgłosów.

Wari czerwone są krytycznie zagrożone wyginięciem (status CR). Przez lokalną ludność chwytane są dla mięsa oraz jako zwierzęta domowe. Podlegają ochronie CITES, zaś osobniki żyjące w zoo objęte są Europejskim Programem Hodowlanym (EEP).

Opiekunem gatunku jest

Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 17 w Katowicach
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Egzotyczne dzioborożce to ptaki znane ze swoich zwyczajów lęgowych. Na czas wysiadywania jaj oraz karmienia młodych, samiec zamurowuje samicę w dziupli. Używa w tym celu błota, odchodów oraz nadgnitych owoców. W tym specyficznym "murze" zostawia jednak otwór, przez który podaje samicy i pisklętom pożywienie. Jest to forma ochrony młodych przed drapieżnikami.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej